Grecja

Grecja 2019-11-15T06:55:31+00:00

Każdy z akwenów, na których żeglujemy jest wyjątkowy, czy to ze względu na warunki pogodowe (wiatr to dla żeglarza podstawa), czy na bogactwo miejsc do odwiedzenia (nie samym morzem żyje człowiek), czy z uwagi na ludzi, jakich można spotkać w trakcie wyprawy (potrafią pozytywnie zaskoczyć). Dlatego wracamy do Grecji, gdzie rodzinne odkrywanie wysp ciepłego morza i życzliwych, otwartych ludzi, pod słonecznym niebem, z wiatrem we włosach, to przepis na najlepszy żeglarski koktajl. Morze Egejskie jest fascynującym akwenem: kolebka cywilizacji, teren wielu bitew, kataklizmów i mniejszych tragedii, po których na dnie zalegają wraki,

pozostałości zatopionych miast, a tu i ówdzie, zapewne i skarby. Podmorski świat pełen życia także warto odkryć, nurkując swobodnie w osłoniętych zatokach wysp, z dala od głównych szlaków i ośrodków turystycznych. Zresztą, nawet nie zanurzając głowy pod wodę, będziecie mieć z nim kontakt : delfiny, ryby latające, a nawet żółwie można spotkać na wodach Egejskiego.
Cyklady, Sporady i Dodekanez przyciągają najbardziej; morze jest usiane wyspami, z których każda ma swoją historię do opowiedzenia, ludzi do spotkania i cuda natury do odkrycia.

Średnia temperatura wody w kwietniu i październiku na Egejskim jest trochę wyższa niż w maju i waha się od 22°C do 24°C. Temperatury powietrza są wyższe, ale na szczęście jest już po letnich upałach. Warto pamiętać, że na wodzie jest chłodniej niż na lądzie. Klimat na Cykladach i na Sporadach jest stabilny, zachmurzenie pojawia się głównie za sprawą frontów niżowych idących z NW, znad kontynentu, ale te w większości zatrzymują się na Peloponezie zostawiając wyspy pod błękitnym niebem.

Wygodny i bezpieczny katamaran typu Nautitech lub Lagoon, z przestronnymi kajutami wraz z pościelą i ręcznikami, kuchnią, kilkoma łazienkami z prysznicem i WC. Jednostka z pełnym wyposażeniem nawigacyjnym, żaglami marszowymi z pełnolistwowym grotem, oraz z pontonem i silnikiem zaburtowym.

Przebieg i trasa wyprawy są ustalane wspólnie biorąc pod uwagę prognozę pogody oraz możliwości i chęci załogi, dzięki czemu, nawet jeśli płyniemy daleko, to bezpiecznie, z planem „B” w zanadrzu. Pierwszego dnia, przeprowadzamy szkolenie obejmujące zasady bezpiecznego poruszania się na pokładzie, postępowania w sytuacjach awaryjnych, obsługę sprzętu ratowniczego, etc. Katamaran jest w pełni wyposażony w tym względzie, co sprawdzamy przed wypłynięciem.

Przed rejsem sporządzana jest lista załogi, zawierająca podstawowe dane uczestników, wymagane przez władze. Żeglować będziemy po wodach unijnych, wiec wystarczy mieć dowód osobisty.
Koszt tygodniowego rejsu: 490 EUR/os. dorosła, 420 EUR/dziecko. Koszt obejmuje katamaran, jego wyposażenie dodatkowe oraz ubezpieczenie. Dodatkowo, wydatki bieżące (zaprowiantowanie, paliwo, opłaty portowe, itp.), są pokrywane w kasy jachtu, na którą trzeba liczyć składkę ok. 150 EUR/os. Kwota pozostała z kasy jachtu na koniec rejsu, jest zwracana równych częściach uczestnikom.

Bagaż lotniczy ma ograniczoną pojemność, wiec tutaj znajdziecie listę rzeczy do zabrania. Na jachcie miejsce też jest cenne, lepiej więc spakować się w miękki bagaż, który po wypakowaniu będzie łatwo zaształować. Miękka torba na kółkach będzie idealna.
Na chorobę morską najbardziej podatni są ci, którzy cierpią na inne postacie chorób lokomocyjnych np. źle znoszą jazdę samochodem, nie tolerują karuzeli itp. Sposobem na nią jest przebywanie na otwartej przestrzeni, na pokładzie, pozycja leżąca wzdłuż osi jachtu, sen. Warto też wyposażyć się w środki hamujące reakcje błędnikowe (np. Aviomarin).
W Grecji, EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) jest honorowana. Można dodatkowo ubezpieczyć się od NNW i KL, ale trzeba pamiętać, że w ubezpieczyciele traktują żeglarstwo jako sport podwyższonego ryzyka, co wiąże się z wyższą składką.

Transport jest prosty, bezpośredni autobus X96 dowiezie Was z lotniska do portu (bilet 6 EUR). Alternatywą jest oczywiście taksówka, jadąc grupą jest to interesująca opcja. W Atenach działa też Uber. W trakcie odbierania jachtu, przed godziną 17tą, zrobimy zaprowiantowanie, w pobliżu są 2 supermarkety. Jacht jest wyposażony w lodówkę i kuchnię, będzie więc można żywić się nie tylko w tawernach na brzegu, ale i przyrządzić posiłek w kambuzie. Po odebraniu jachtu i przeprowadzeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, wyruszamy w morze.

Rejs kończy się w piątek wieczorem, w porcie rozpoczęcia. Noc spędzamy na jachcie i opuszczamy nazajutrz rano.

Terminy:

25 kwietnia 2020 – 2 maja 2020

2 maja 2020 – 9 maja 2020

3 października 2020 – 10 października 2020

10 października 2020 – 17 października 2020

Cena:

490€ osoba dorosła/ 420€ dziecko

Jacht:

katamaran Nautitech lub Lagoon

Trasa:

Ateny – Koutoulas, 63 Nm – Kamarai, 15 Nm
– Milos, 31 Nm – Folegandros, 30 Nm – Ios, 23 Nm
– Livadion 47 Nm, – Ateny, 62 Nm

dołącz do załogi

Ziemowit Stańczyk
RYA/MCA Yachtmaster Offshore, STCW 95, CRR, kpt. j. PZŻ, instruktor żeglarstwa
888 011 148 ziemek@wrejs.pl

Paulina Cyniak
Admiralicja
501 565 356 paulina@wrejs.pl